Ciekawostki i porady

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

Michał Stankiewicz

Możliwość jednorazowego wynajęcia samochodu to bardzo wygodna opcja dla tych osób, które na co dzień poruszają się komunikacją miejską, rowerem czy chodzą pieszo. Auto może być im potrzebne wyłącznie krótkoterminowo i dla tych osób rzeczywiście wydaje się, że opcja związana z wynajmem pojazdu w określonym momencie będzie najlepsza z możliwych.

Przy wynajmie trzeba jednak uważać, by nie narażać się na dodatkowe koszty. Przede wszystkim całą umowę nim będzie ona przez nas podpisana powinno się dokładnie przestudiować pod kątem ewentualnych ukrytych opłat. Wypożyczalnia może obciążyć nas kosztami za użyczenie dodatkowe wyposażenia, ważną kwestią będzie sprawnie jak wygląda kwestia związane z paliwem, często wypożyczalnie dają nam pełny bak i jednocześnie wymagają, że tak samo wypełniony będzie do nich wracać. Jeśli tego nie zrobimy opłaca będzie dla nas niekorzystna, dużo wyższa niż ta na stacjach, powiększona o koszty operacyjne. Dlatego tych różnych elementów, które będzie trzeba sprawdzać jest naprawdę wiele i nam powinno najbardziej zależeć na kontroli, by ewentualnie uniknąć niepożądanych kosztów.

Procedura wynajmu samochodu

Dodatkowe opłaty

Warto także sprawdzić czy w umowie nie znajduje się zapis o dziennym limicie przejeżdżanych kilometrów. niektóre firmy nadal stosują dodatkową opłatę za przekroczenie takiego limitu. Podobnie będzie, jeśli auto chcemy zwracać w innym miejscu niż było wypożyczane, np. w innymi mieście. Można także liczyć się z dodatkowym kosztem, jeśli auto będziemy zwracać w takim stanie, że konieczne będzie jego dodatkowe sprzątanie.

Ubezpieczenie pojazdu

Konieczną kwestią do sprawdzania przy wypożyczeniu będzie ubezpieczenie. Musimy sprawdzić czy wynajem ubezpieczenie obejmuje, jeśli tak to w jakim zakresie. Czasami rzeczywiście warto będzie także za dodatkowe ubezpieczenie zapłacić, ponieważ może się to dla nas okazać korzystniejsze, w trakcie poruszania się takim pojazdem, będzie można mieć spokojną głowę. Warto także sprawdzić czy ewentualny drugi kierowca nie będzie generował dodatkowych obowiązków, kolejnego ubezpieczenia. Warto również sprawdzić jak wyglądają ewentualne wyjazdy za granice takimi samochodami, czy trzeba wypełnić dodatkowe formalności.

Zobacz