Ciekawostki i porady

Różnica między alkoholem izopropylowym (IPA) 99% i 70%.

Michał Stankiewicz

Alkohol izopropylowy lub 2-propanol jest bardzo powszechnie stosowanym środkiem dezynfekującym w firmach farmaceutycznych, szpitalach i pomieszczeniach czystych. Stosowany jest nawet w oczyszczaniu elektroniki i produkcji wyrobów medycznych. Posiada on wiele różnych stopni czystości i jest przeznaczony do różnych zastosowań.

Są to korzystne środki czyszczące i dezynfekujące, a w zależności od stopnia ich koncentracji, mogą pozbyć się wszelkiego rodzaju bakterii i zanieczyszczeń.
Dwa, na których skupi się ten artykuł, to stężenia 70% i 99% alkoholu izopropylowego.

70% Alkohol izopropylowy

Między 60% a 90% zawartością alkoholu izopropylowego jest bardzo skutecznym środkiem przeciwko bakteriom mikrobiologicznym, grzybom i wirusom. Wyższe stężenia nie generują znacznie bardziej pożądanej skuteczności przeciwko bakteriom, grzybom i wirusom. Wynika to z faktu, że aby alkohol izopropylowy był skuteczny, musi istnieć wystarczająco duża ilość wody. A ten procent wody musi wynosić co najmniej więcej niż 10% w roztworze. A mieszanka 30% wody z 70% alkoholem izopropylowym działa najlepiej.
Powodem, dla którego woda jest tak ważna, jest to, że działa jako katalizator i odgrywa ważną rolę w denaturacji białek błon komórkowych komórek wegetatywnych. 70% rozwiązań IPA są bardzo skuteczne w pełnym naruszeniu ściany komórkowej. Ponadto, obecność wody spowalnia parowanie i zwiększa czas kontaktu powierzchniowego z błoną. Przy 91% IPA, parowanie jest natychmiastowe, a białko koaguluje, co sprawia, że efekt IPA jest znacznie ograniczony.
Oznacza to, że 91% IPA wymaga więcej czasu na działanie i nie zabija tak dużo bakterii jak 70% IPA. Ten ostatni jest również tańszy.

Szukasz sklepu internetowego w którym kupisz alkohol izopropylowy ? Sparwdź więcej na https://sklep.motogo.pl/alkohol-izopropylowy-c90 >>

99% Alkohol izopropylowy

To stężenie IPA nie jest tak powszechnie stosowane jako środek dezynfekujący, lecz jako rozpuszczalnik lub środek czyszczący dla przemysłu wytwarzającego produkty wrażliwe na wodę. Dlatego też sensowne jest stosowanie rozpuszczalnika hydrofobowego. Ma on również bardzo niską temperaturę zapłonu i dlatego szybko odparowuje.
Jest to przydatne w przemyśle komputerowym i elektronicznym, który do swojej pracy preferuje natychmiastowe odparowanie środków czyszczących. Podczas prac projektowych nad układami scalonymi i płytkami drukowanymi oraz układami scalonymi należy szybko oczyścić miejsce pracy, jeśli coś zostanie rozlane, a miejsce pracy musi być jak najszybciej pozbawione wszelkich zanieczyszczeń lub przeszkód; 99% IPA zapewnia, że tak się stanie.
Szybkie odparowanie ma swoją wadę, ponieważ skraca czas przydatności do spożycia, ale z drugiej strony zapewnia niewielkie lub żadne rozcieńczenie w zawartości alkoholu, a więc jest preferowane ze względu na dużą konsystencję.
Oba te materiały nie są korozyjne dla metali i są również bezpieczne dla tworzyw sztucznych. Są one bezpieczne dla ozonu i mają niewielki wpływ na klimat. Oba są łatwopalne, wariant 99% znacznie bardziej ze względu na wysoką temperaturę zapłonu, dlatego muszą być przechowywane w miejscach nie narażonych na działanie ognia.

Zobacz