Leasing

Leasing, kupno czy wynajem samochodu – kiedy co się opłaca

Michał Stankiewicz

Kwestię samochodu własnego dobrze będzie rozwinąć poprzez konfrontację konkretnych ofert leasingowych, kredytowych i tych, które związane są z wynajmem samochodu. Zanim pojedziemy autem na pewno będzie nas czekać długa i często męcząca droga przez formalne przeszkody.

Między innymi takie kwestie jak wkład własny, staż działalności firmy, dochód – to wszystko będzie się pojawiać w dyskusji. Możemy jednak zapoznać się zawczasu ze wszystkimi propozycjami i wtedy łatwiej będzie podejmować tą ostateczną decyzję.

Leasing krok po kroku

Na temat leasingu bez wątpienia będzie się dobrze wypowiadać praktycznie każdy początkujący przedsiębiorstwa. Najczęściej procedury przy leasingu są proste w stosunku do tych przy kredycie. Samochód po podpisaniu umowy dostaniemy od ręki, najczęściej producent będzie nam proponował zniżkę. W ofercie także pojawią się dodatkowe usługi w cenie atrakcyjnej tak jak serwisowanie. Rady będzie można dopasować do swoich możliwości co będzie ważne szczególnie dla firm, które uzyskują różne zyski w zależności od sezonu.

Skorzystanie z leasingu

Leasing może spełnić marzenie rzeczywiście wielu kierowców o posiadaniu dobrego samochodu. Zaletą tego będzie między innymi szybkość i wygoda. Nie możemy jednak zapominać o tym, że auto, które bierzemy w leasing nie będzie nasza własnością. Korzystamy z niego, ale nie będzie można nim dowolnie dysponować. Do czasu wykupu pojazdu będziemy uzależnieni od leasingodawcy, to również firma, która będzie wydawać zgodne na uzyskanie odszkodowania po kolizji.

Samochód rzadko kiedy będzie można spłacić wcześniej niż po dwóch latach. W przypadku kredytu w grę wchodzi także kupowanie auta z drugiej ręki co niestety nie będzie możliwe w przypadku leasingu. Różnice jeśli chodzi o podatki. Jeśli mamy auto na kredyt cały wad odliczymy z góry, a nie stopniowo jak to się dzieje od każdej raty przy leasingu operacyjnym.

Jednocześnie jeszcze mamy kolejną opcję a więc długoterminowy wynajem., Jeśli auto jest narzędziem pracy wydaje się, że takie rozwiązanie również może się wydawać atrakcyjne. Tutaj na pewno będzie to dobra opcja, dla tych osób, które chcą ograniczać formalności i unikają również konieczności dbania o auto. Wynajmujący bierze odpowiedzialność za samochód i będzie również działał elastycznie. Jeśli ktoś będzie chciał wypożyczać auta na dłuższy okres czasu może liczyć na dobrą cenę, a jednocześnie oczekiwać, że po jakimś czasie firma będzie chciała wymienić flotę na nową i wtedy również otrzymamy propozycję korzystania z całkiem nowych pojazdów. Wynajem również może dać całkiem sporo korzyści.

Zobacz