Nawigacja samochodowa

Jak wybrać nawigację samochodową?

Michał Stankiewicz

Każdy kierowca, który chce się wybrać w daleką trasę poruszając się w obcym miejscu chętnie będzie korzystał z nawigacji GPS. Niektórzy twierdzą, że to wynalazek, którzy przynosi więcej szkód niż korzyści, jednak nadal cieszy się wielkim zainteresowaniem. Na pewno zdarzają się sytuacje, gdy nawigacja będzie tracić drogę, ale to raczej tego, że model jest niedoskonały.

Jeśli nie będziemy zadowoleni z posiadanego urządzenia to można zawsze pomyśleć o dobrej nawigacji i z nią będzie można cieszyć się podróżą oraz wypoczynkiem. Oczywiście można także sięgnąć do map i szukać zjazdów czy ulic. W sprzedaży znajdziemy kilka rozwiązań, które sprawdzają się najlepiej i spośród nich można wybrać dla siebie najlepsze opcje.

Nawigacja GPS w samochodzie

Obecna dekada co prawda jest okresem królowania smartfonów i tabletów to jednak w wielu autach nadal będzie można znaleźć klasyczne nawigacje GPS. Zdecydowanie takim najlepszym dla tego urządzenia miejscem będzie przednia szyba, dlatego wtedy będziemy mieli dobry widok na całą przedstawianą nam drogę. Do tego oczywiście wygodny wyświetlacz dotykowy około 5 cali co ułatwi nam zaprogramowanie trasy wyjazdu, przy czym stosowani interfejs pozwala na wygodną i czytelną obsługę w różnych sytuacjach.

Nawigacja w telefonie

GPS w smartfonie i tablecie

Obecnie proponowane nam urządzenia mobilne właściwie w komplecie posiadają nawigację GPS, ponieważ opcja lokalizacji posiadacza urządzenia jest obecnie bardzo ważna dla twórców urządzeń. Moduł GPS staje się więc normą. Nawigację będzie trzeba jakoś uruchomić i tutaj będzie można znaleźć albo oprogramowanie Google, darmowe ale wymagające dostępu do sieci albo też płatne mapy od firm, które się w tym specjalizują. Zwracajmy uwagę na to, że działanie aplikacji niestety nie będzie zawsze skuteczne tak jak działa nam typowa nawigacja. Dodatkowo interfejs nie jest profesjonalny i tutaj obsługa może być gorsza.

Zewnętrzny odbiornik GPS

Jeśli w naszym urządzeniu brakuje modułu GPS to zawsze będzie można sięgnąć po niedrogi w zakupie zewnętrzny odbiornik GPS. Urządzenie może współgrać także z laptopem. Zazwyczaj taki rodzaj nawigacji będzie się łączyć z urządzeniem poprzez Bluetooth. Wadą opcji będzie to, że nie trzeba mieć dodatkowy element i nie ma intuicyjnego oprogramowania, dlatego ta opcja z nawigacją będzie przegrywać.

Jeśli chcemy kupić nawigację trzeba zastanowić się nad jej kilkoma elementami. Wśród tych najważniejszych kwestii oczywiście będzie wielkość ekranu, którą trzeba sobie dobrze rozważyć, dodatkowo także łatwość obsługi, aktualność map czy możliwość szybkiego ładowania takiego urządzenia. Warto także poczytać opinie innych jak w praktyce taka nawigacja będzie się sprawdzać, czy radzi sobie dobrze z łapaniem trasy.

Zobacz