Skrzynia biegów

Wszystko, co musisz wiedzieć o automatycznej skrzyni biegów

Michał Stankiewicz

Automatyczne skrzynie biegów jeszcze nie tak dawno były przekleństwem dla kierowców i właścicieli starych samochodów, których automaty nie spełniały oczekiwań płynnej i co ważne bezpiecznej jazdy na naszych krajowych drogach. Dlatego nie ma się co dziwić, że w przestrzeni znaleźć można było wiele negatywnych komentarzy na temat automatów, które rzutowały na to jak ten rynek wyglądał w Polsce.

A jak to faktycznie będzie wyglądać obecnie? Jedno jest tutaj pewne – polscy kierowcy chętniej sięgają po samochody, które mają automatyczne skrzynie biegów. Posiadamy obecnie lepsze drogi, ale niestety nadal często pojawiają się korki, a w nich właśnie automaty i ich walory się uwidaczniają. Nie ma konieczności ciągle operować sprzęgłem i dźwignią zmiany biegów tylko wystarczy nam hamulec i gaz. W ten sposób szybko docenimy urok jaki niosą za sobą takie skrzynie biegów.

Płynna, szybka praca nowoczesnych skrzyni biegów

Niekiedy mówi się, że współczesne automatyczne skrzynie biegów są tak szybkie jak Usain Bolt i wydaje się, że takie stwierdzenie nie jest przesadzone. Zmiana biegów będzie następowała teraz w ułamku sekundy, szczególnie w najlepszych markach. Oczywiście czasami może się jeszcze pojawić jakaś wolna skrzynia, ale te przypadki są raczej rzadkie. Pod względem płynności pracy w zasadzie autom trudno coś zarzucić, chyba, że nie potrafimy z nich umiejętnie korzystać i decydujemy się na gwałtowne przyspieszanie. Wtedy należy liczyć się z tym, że nawet doskonała skrzynia zacznie szarpać.

Komfort jazdy z automatem

Wygoda użytkowania dobrej skrzyni

Korzystanie z automatycznej skrzynie biegów daje nam okazję do małego lenistwa, ale niesie także inne dobre strony. Można będzie więcej uwagi poświęcić na prowadzeniu samochodu, kontrolować to co dzieje się na drodze. Nowoczesne skrzynie są jak podręczne komputery, wybieramy dobry tryb i potem już skrzynia pracuje odpowiednio do naszych oczekiwań

Czy automaty mają wady?

Można powiedzieć, że ich największą wadą będzie to, że jeśli się zepsują to niestety czekać nas będzie naprawa w specjalistycznej firmie albo wymiana, a wtedy już koszt będzie znaczący. Dla naszej kieszeni będzie to bez wątpienia dotkliwa sprawa. Oczywiście korzystanie z automatycznych skrzyni jest cenione przez kierowców i widać, że takie auta obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem a ich sprzedaż nadal jest na wysokim poziomie. Można także zauważyć, że wypożyczalnie, które zajmują się samochodami i ich wypożyczaniem takie pojazdy również wprowadzają do oferty. przede wszystkim klienci przylatujący z innych krajów jak się dowiadujemy dość chętnie stawiają właśnie na pojazdy z automatyczną skrzynią biegów. To wszystko pokazuje nam, że obecnie takie modele aut na pewno mają szansę na to, by dobrze się rozwinąć i doskonale sprzedawać.

Zobacz